Wybierz rodzaj szkoły lub placówki:
  • Wszystkie szkoły:
  • Ilość znalezionych placówek: 214

Częstochowa jest miastem powiatowym położonym w południowej części Polski, na granicy Wyżyny Częstochowskiej (Jura), Wyżyny Wieluńskiej oraz Obniżenia Górnej Warty. Miasto leży nad rzeką Wartą. Od 1999 roku aglomeracja wchodzi w skład województwa śląskiego (od 1975 do 1999 roku ? stolica województwa częstochowskiego).

Aglomeracja stanowi ośrodek gospodarczym administracyjny oraz kulturalny północnej części woj. śląskiego.

Częstochowa słynie przede wszystkim z bazyliki oraz klasztoru na Jasnej Górze, który corocznie przyciąga liczne pielgrzymki i wycieczki. Klasztor na Jasnej Górze z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej jest najważniejszym miejscem kultu maryjnego dla wiernych z całej Polski.

Początki miasta sięgają Średniowiecza. Turyści znajdą tutaj jednak liczne zabytki z różnych okresów. Chętnie odwiedzana jest grupa kamienic Aleja Najświętszej Marii Panny, Ulica 7 Kamienic, Pałacyk Hantkego zbudowany w stylu neobarokowym, Stary Rynek, XIX-wieczny Ratusz w stylu klasycystycznym oraz liczne zabytki o charakterze sakralnym.