Wybierz rodzaj szkoły lub placówki:
  • Wszystkie szkoły:
  • Ilość znalezionych placówek: 376

Lublin jest siedzibą województwa lubelskiego. Miasto położone jest w południowo-wschodniej części Polski na obszarze Wyżyny Lubelskiej, nad Bystrzycą. Na terenie Lublina styka się Płaskowyż Nałęczowski, Płaskowyż Świdnicki oraz Wyniosłość Giełczewska.

Historycznie aglomeracja leży na terenie Małopolski. Dolina rzeki Bystrzycy podzieliła miasto na 2 części, które znacznie różnią się ukształtowaniem terenu. Na lewym brzegu rzeki wyraźnie można dostrzec głębsze doliny i lessowe wąwozy, na prawym brzegu terenu są płaskie.

Miasto jest jednym z ośrodków gospodarczych, handlowo-usługowych, kulturalnych oraz akademickich regionu. Corocznie przyciągają tutaj również imprezy wystawiennicze na Międzynarodowych Targach Lubelskich. Państwowe i prywatne uczelni wyższe realizują w mieście projekt Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

W mieście funkcjonują liczne placówki kulturalne. Prym wiodą tutaj przede wszystkim muzea. W Lublinie znajduje się Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Lubelskie na Zamku, Muzeum Martyrologii ?Pod Zegarem?, Dworek Wincentego Pola, Państwowe Muzeum na Majdanku, Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej. Ciekawostkę stanowi muzeum z wystawami dotyczącymi farmacji (Muzeum Cefarmu).

Miasto jest jednym z najstarszych grodów w kraju. Zabytki architektoniczne znajdziemy na Starym Mieście. Wśród nich warto wymienić Bramę Krakowską, Zamek Lubelski, kaplica św. Trójcy oraz Lubelskie Podziemia (trasa wiodąca pod Starym Miastem o długości około 300 m).

Dane z 09/2013r. | Autor: P.F. | kontakt@polecana.szkola.pl Stylisi.pl